Tekst z obrazem idą w parze

Stare chińskie przysłowie mówi, że jeden obraz wart jest więcej niż tysiąc słów. Ten sam rysunek pokazany różnym ludziom może być odczytywany przez nich na wiele sposobów. Obraz może wyzwolić nie tylko twórcze myślenie, ale i pomóc nam w przekazaniu, zrozumieniu i przypominaniu wielu informacji. Dzięki tym cechom staje się on bardzo przydatnym narzędziem w nauce, biznesie i życiu codziennym zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Myślenie wizualne a pamięć

Łatwiej i szybciej dostrzegamy i zapamiętujemy informacje, które są nam przedstawione za pomocą obrazów niż poprzez czytanie ich w formie pisemnej. Można inaczej powiedzieć, że widzenie ma priorytet. Popatrzmy na chwilę w przeszłość. Nasi przodkowie robili pierwsze notatki rysując na ścianach jaskiń wyobrażenia zwierząt oraz myśliwych. Z biegiem czasu wiadomości do odnotowania było coraz więcej i tak od czasów Mezopotamii królowały litery. Obecnie, ucząc się, pracując i poznając świat, robimy codziennie zdecydowanie więcej notatek, prezentacji, materiałów niż nasi przodkowie przez całe swoje życie.

Czym jest myślenie wizualne i jaka jest jego rola

Myślenie wizualne to koncepcja, która wspiera zarówno dzieci, młodzież jak i dorosłych w uczeniu się, biznesie, życiu codziennym. Wspomaga twórcze myślenie, rozwiązywanie problemów, opracowywanie pomysłów czy prowadzenie projektów. Udowodniono, że odpowiednie połączenie tekstu oraz prostych rysunków w notatkach, fiszkach do nauki języka, materiałach, w projektach lub prezentacjach:

  • zwiększa koncentrację i skupienie,
  • pomaga lepiej i na dłużej zapamiętać informacje i dane,
  • pozwala w szybki sposób odświeżać to, czego się nauczyliśmy,
  • poprawia stopień zrozumienia,
  • budzi kreatywność i uśpiony potencjał myślenia obrazami,
  • wspomaga uczenie się oraz sprawia, że nauką można się cieszyć.

Nawet zwykłe bazgranie na marginesie podczas rozmowy telefonicznej itp. sprawia, że potrafimy się lepiej skoncentrować i pozytywnie wpływa na zapamiętywanie informacji oraz detali (wg badania „The Power of the Doodle: Improve Your Focus and Memory”). I to o aż 29%! Ponadto tworzenie wizualnych notatek, prezentacji, tablic czy kart pracy, uruchamia takie zmysły jak słuch, dotyk, wzrok, węch. Pozwala to na zbudowanie siatki skojarzeń i lepsze zapamiętywanie informacji.

Myślenie wizualne to efekt dalszego rozwoju, odkrytej przez Allana Paivio, koncepcji podwójnego kodowania. Mówi ona, że przyswajamy, przetwarzamy i zapamiętujemy płynące do nas informacje za pomocą dwóch kanałów: wizualnego (obrazy) oraz werbalnego (słowa). Te dwa kanały wzajemnie ze sobą współpracują, pomagając zrozumieć i zapamiętać płynące do nas informacje. Co więcej, wspierają się one, gdy potrzebujemy pozyskaną wiedzę przywołać np. podczas egzaminu, na spotkaniu z klientem czy wykonując swoją pracę. Stąd tak istotne jest złożenie dwóch elementów – tekstu oraz rysunku.

Podsumowując, wykorzystywanie rysunków sprawia, że łatwiej wszystko zapamiętujemy – po prostu myślimy obrazami. Teraz najważniejsze, aby wykorzystać tę umiejętność w praktyce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *